چگونه می توانیم از سنگ گرانیتی خود مراقبت کنیم؟

0
1702
گرانیت قرمز
گرانیت قرمز

سنگ گرانیتی به دلیل زیبایی و سهولت نگهداری چند وقتی است که در ساخت کانترهای آشپزخانه ، سینک ظرفشویی گرانیتی، کف حیاط و پذیرایی و … بیشتر مورد استفاده قرار می گیرد.

در اینکه سنگ گرانیت یه ماده خیلی بادوام است هیچ شکی نیست ولی سنگ گرانیتی هم مانند بقیه سنگ ها برای اینکه درخشندگی و زیبایی خود را حفظ کند نیاز به نظافت و نگهداری منظم دارد. در ادامه یاد میگیریم چطور از سنگ گرانیتی مراقبت کنیم. اگر می خواهید سنگ گرانیتی بخرید پیشنهاد می کنیم این نوشته را نیز بخوانید.

گرانیت سفید
گرانیت سفید

آموزش نگهداری سنگ گرانیتی

در نگهداری و مراقبت از سینک ظرفشویی گرانیتی ایرانی و یا سینک ظرفشویی گرانیتی خارجی باید یک نکته را همیشه در نظر بگیرید که به هیچ وجه نباید برای مدت طولانی آب روی سنگ گرانیتی بماند. با توجه به سختی آب، لکه هایی که بر جای می ماند با مرور زمان تمیز کردن آن ها خیلی دشوار می شود. تمیز کردن سینک های گرانیتی و در کل سنگ گرانیتی را به صورت روزانه و یکبار در سال طبق توضیحات پایین انجام بدید.

خشک کردن سطح سنگ گرانیتی
خشک کردن سطح سنگ گرانیتی

مراقبت و نگهداری روزانه از سنگ گرانیت

پیشنهاد می شود روزانه و پس از استفاده از سینک گرانیتی و یا کانتر های گرانیتی و … حتما با استفاده از پاک کننده های معمولی  ph  خنثی شستشو دهید و با یک پارچه نرم آن را کاملا خشک کنید تا هیچ لکه ای روی سطح سنگ باقی نماند.

استفاده از پاک کننده خنثی برای تمیز کردن سنگ گرانیتی
استفاده از پاک کننده خنثی برای تمیز کردن سنگ گرانیتی

موقع تمیز کردن سنگ های گرانیتی از اسکاچ و سیم های ظرفشویی خشن و زبر به هیچ وجه استفاده نکنید زیرا به سطح سنگ آسیب می رساند. سعی کنید از پاک کننده هایی استفاده کنید که اولا ph  خنثی داشته باشد ثانیا زیاد چرب نباشد، چون چربی زیاد مایع های ظرفشویی باعث می شود یک لایه همیشه روی سنگ باقی بماند و باعث کدر دیده شدن سنگ گرانیتی شود.

اقدامات پیش گیرانه برای حفاظت از سنگ گرانیتی

اقدامات پیشگیرانه ساده می توانند در محافظت از  سینک های گرانیتی و کانترهای آشپزخانه نقش پررنگی داشته باشد. با توجه به قیمت سینک ظرفشویی گرانیتی و هزینه های بالای تعمیر و تعویض سنگ گرانیتی باید روش های نگهداری از سنگ گرانیتی را یاد بگیریم.

خشک کردن سطح سنگ گرانیتی
خشک کردن سطح سنگ گرانیتی

موقع آشپزی روی کانتر گرانیتی حتما از تخته های برش استفاده کنید. و به هیچ وجه ظرف خیلی داغ را مستقیما روی سنگ قرار ندهید حتما از زیر قابلمه سیلیکون استفاده کنید. از قرار دادن لوازم به مدت طولانی روی سینک ظرفشویی گرانیتی جدا خوداری کنید.

مایعات در صورت ریخته شدن روی سطح سنگ گرانیتی حتما با دستمال نرم خشک شود. زیر بشقاب هایی که برای مدت طولانی روی کانتر آشپزخانه ثابت هست را مرتبا تمیز کنید.

در صورتی که موارد بالا را رعایت کنید سنگ گرانیتی به مدت زیادی شکل درخشان  خواهد بود و زیبای اولیه خود را حفظ خواهد کرد و نیازی به تعمیر یا تعویض نخواهید داشت.

تعمیر و نگهداری سالیانه سنگ گرانیتی

معمولا سنگ های گرانیتی سالی یک بار نیاز به آب بندی دارد این قضیه البته بیشتر در سنگ های گرانیتی ای لازم هست که برای کف استفاده شده باشد.

موقع تمیز کردن اگر شکافی بین کاشی‌های گرانیت مشاهده کردید و یا جا‌هایی هست که شکسته شده و یا نیاز به تعمیر دارد را ترمیم کنید. در صورت لزوم قسمت‌های شکسته یا خراب شده گرانیت را با گرانیتی سالم تعویض کنید.

بهتر است یک بار در سال درز بین گرانیت‌ها را با مواد با کیفیت مهر و موم کنید. با این کار از نفوذ آب و آلودگی‌ها جلوگیری خواهید کرد. با یک سیلانت گرانیت با کیفیت بالا، از قبیل گرانیت سیلر سنگ یا سنگ گرانیت سیلر کمک بگیرید و برای تمیز نگه داشتن کاشی‌های خود در شرایط مناسب، درز بین آن‌ها را مهر و موم کنید. کمی آب داغ را روی سطح سنگ گرانیتی بریزید ، بگذارید 10 تا 20 دقیقه بماند و بعد آن را پاک کنید. اگر سنگ تیره شود ، هنوز رطوبت را جذب می کند. اگر اینگونه نباشد ، مهر و موم شده است. دلیل استفاده از آب گرم دلیل این است که مولکولهای کمتری دارد.

درزگیری سنگ گرانیت
درزگیری سنگ گرانیت

در صورت نگهداری و مراقبت مناسب از محصولات تولید شده از سنگ گرانیتی و تمیز کردن روزانه و سالانه و استفاده از یک سیلر خوب گرانیت می تواند تا 10 سال عمر کند. در واقع آنچه باعث خراب شدن سنگ گرانیت می شود علاوه بر اکسیداسیون در برابر نور خورشید و هوا ، استفاده از پاک کننده های نامناسب دلیل اصلی می تواند باشد.

دیدگاه خودتان را برای ما بنویسید

لطفا نظر خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید