نحوه تمیز کردن وان حمام

0
1836
آب کشی با سطل یا دوش حمام
آب کشی با سطل یا دوش حمام

قطعا بر اساس تجربه هم که باشد اکثر خانم های خانه دار از نحوه تمیز کردن وان حمام به خوبی آگاه هستند. اما گاهی اوقات هنگام تمیز کردن وان حمام با لکه هایی ضخیم و زشت روبرو می شوند که ممکن است راه حل مناسبی برای آن نداشته باشند از این رو ما در سایت اسنپ کالا تصمیم داریم تمامی کاربران را از نحوه شست و شو و تمیز کردن وان آگاه کنیم. خصوصا زمانی که با لکه های سخت روبرو می شوید ما به شما راه حل های فراوانی پیشنهاد می دهیم. در ادامه متن با ما همراه باشید.

اگر وان حمام شما سرامیکی است به روش های زیر دقت کنید :

  1. تمیز کردن وان حمام با استفاده از محلول آب گرم و مایع ظرفشویی
محلول آب گرم و مایع ظرفشویی
محلول آب گرم و مایع ظرفشویی

پیش از آن که شروع به تمیز کردن وان حمام سرامیکی خود کنید بهتر است یک محلول دست ساز آماده کنید تا راحت تر و سریع تر بتوانید وان حمام را بشویید. درون یک سطل آب گرم یا جوش بریزید و صابون ظرفشویی یا به عبارتی مایع ظرفشویی به آب اضافه کنید تا کف کند. محلول را هم زده تا آب و مایع ظرفشویی با یک دیگر ترکیب شوند. حالا محلول مورد نظر آماده استفاده می باشد.

  • شست وشو وان حمام با اسفنج
شست وشو وان حمام با اسفنجشست وشو وان حمام با اسفنج
شست وشو وان حمام با اسفنج

محلول آب و صابون را با استفاده از یک پارچه نرم یا اسفنج به وان سرامیکی بزنید و تمام دیواره ها و کف وان را تمیز کنید. هر بار که اسفنج را به محلول آغشته می کنید توجه کنید که تمامی سطوح را تمیز می کنید در این صورت تمامی لکه ها و کثیفی و رسوب های وان را از بین خواهید برد. هیچ گاه از اسفنج هایی که سطح  خشن دارند استفاده نکنید چرا که سطح سرامیک وان را به شکل عجیبی خط و خش می اندازند و به مرور زمان باعث از بین رفتن وان می شوند‌.

  • آب کشی با سطل یا دوش حمام
آب کشی با سطل یا دوش حمام
آب کشی با سطل یا دوش حمام

بعد از آن که وان را با محلول آب و صابون شستید حال نوبت آن رسیده که وان حمام را آبکشی کنید. برای آبکشی وان حمام می توانید از یک سطل بزرگ و تمیز استفاده کنید. آب را داخل سطل تمیز بریزید و آن را بر روی تمامی سطوح وان حمام بریزید تا کف و صابون شسته شوند‌. گاهی اوقات برای اطمینان از بر طرف شدن لکه های صابون بهتر است سطوح وان را با استفاده از دوش حمام آبکشی کنید. در این روش آب به تمامی سطوح نفوذ کرده و صابون از روی سرامیک وان شسته می شود. استفاده از هر درجه آب برای شست وشو مناسب بوده و تفاوتی ندارد چرا که بعد از شست و شو شما باید وان را خشک کنید پس درجه حرارت زیاد یا کم تفاوتی ندارد.

مرتب و حداقل هفته ای یک بار وان حمام را تمیز کنید

مرتب و حداقل هفته ای یک بار وان حمام را تمیز کنید
مرتب و حداقل هفته ای یک بار وان حمام را تمیز کنید

اگر از خانواده هایی هستید که مرتبا از وان حمام استفاده می کنید و تعداد دفعات استفاده شما در طول هفته زیاد است بهتر می باشد که حداقل هفته ای یک بار آن را به شکل کامل تمیز کنید تا حسابی لکه ها و کثیفی ها از وان تمیز شود‌. به طور کلی پیشنهاد می شود که پس از هر بار استفاده از وان در انتها وان حمام را به شکل سطحی شست و شو دهید. اما وان حمام هفته ای یک بار نیاز به شست وشوی حسابی دارد. شست وشوی وان حمام هرهفته یک بار باعث می شود که لکه های وان حمام کمتر شوند و لکه های آهک در وان حمام به وجود نیایند. در کل نظافت وان حمام و سرویس بهداشتی بایستی هر هفته انجام شود تا از بروز آلودگی و تجمع میکروب ها جلوگیری شود. تمیز کردن وان حمام هفته ای یک بار به منزله باکتری زدایی است.

از بین بردن لکه ها وان حمام با محلول سرکه و آب

از بین بردن لکه ها وان حمام با محلول سرکه و آب
از بین بردن لکه ها وان حمام با محلول سرکه و آب

معمولا وان حمام لکه های آهکی یا زنگ زدگی دارد که این لکه ها تا حدودی کار را سخت می کنند. یک اسفنج یا پارچه نرم تهیه کنید آن را درون سرکه سفید فرو کنید و بر روی قسمت های آهکی وان حمام بکشید  تا آهک از بین برود توجه داشته باشید که نباید قسمت های دیگری را که دچار زنگ زدگی یا زردی نیستند را به محلول سرکه آغشته کنید‌ چرا که سرکه می تواند بر روی سرامیک وان حمام تاثیر منفی گذاشته و آن را از بین ببرد. سرکه می تواند به راحتی آهک یا لکه هی سخت روی سرامیک وان را حل کرده و از بین ببرد.

برای از بین بردن لکه های زرد رنگ و زنگ زدگی وان حمام از چه محلولی می توان استفاده کرد؟

از بین بردن لکه های زرد رنگ و زنگ زدگی وان حمام
از بین بردن لکه های زرد رنگ و زنگ زدگی وان حمام

توجه داشته باشید که تنها در مواردی از محلول های صنعتی برای از بین بردن لکه های سخت استفاده کنید که لکه ها با سرکه و دیگر روش های خانگی از بین نروند یعنی استفاده از محلول های شیمیایی در اولویت آخر قرار دارند.

  • از بین بردن لکه ها روی وان حمام با خمیر پر اکسید هیدروژن
لکه ها روی وان حمام با خمیر پر اکسید هیدروژن
لکه ها روی وان حمام با خمیر پر اکسید هیدروژن

برای از بین بردن لکه های آهکی یا زرد رنگ اولین راه حل استفاده از خمیر پراکسید هیدروژن می باشد. خمیر را به محل لکه های سخت  بزنید و پس از چند دقیقه “کرم تارتار” را به آن اضافه کنید‌ این ژل یا خمیر، لکه ها  را حل کرده و به سرعت از بین می برد. پس از چند دقیقه آن را با آب بشویید. برای محکم کاری بهتر است پس از استفاده از خمیر پر اکسید هیدروژن از سرکه سفید هم استفاده کنید. اما بلا فاصله پس از خمیر از سرکه استفاده نکنید چرا که باعث از بین رفتن سرامیکی وان می شود. پس از شستن خمیر آن را خشک کرده و بعد از گذشته پنج تا ده دقیقه سرکه سفید استفاده کنید.

  • استفاده از لیمو
استفاده از لیمو
استفاده از لیمو

استفاده از لیمو دقیقا مثل سرکه عمل می کند و به راحتی تمامی لکه ها خصوصا لکه های سخت و آهکی را از بین می برد. یک لیمو را به چند قسمت تقسیم کنید و سپس یک تکه از لیمو را به قسمتی که لک دارد بمالید آن قدر ادامه دهید تا لکه های سخت از بین بروند سپس با آب فراوان شست وشو دهید و بلافاصله خشک کنید.

  • استفاده از جوش شیرین

برای قسمت هایی از وان که لکه های ضخیم یا آهک دارد می توانید از یک محلول قوی مثل جوش شیرین و سرکه استفاده کنید. ابتدا سطح لکه ها ررا خیس کرده و سپس مقداری جوش شیرین  به آن اضافه کنید. پس از چند دقیقه بر روی جوش شیرین مقداری سرکه اسپری کنید. بدین ترتیب به سرعت شاهد از بین رفتن لکه های سخت خواهید بود.

وان را حتما خشک کنید

وان را حتما خشک کنید
وان را حتما خشک کنید

بعد از ان که به طور کلی وان را آب کشی کردید حال بهتر است تمام سطح وان را با یک پارچه نرم یا دستمال حوله ای پاک کنید تا کاملا خشک شود‌. چرا که گاهی اوقات سختی آب زیاد بوده و بدین ترتیب اگر لکه های آب روی وان باقی بمانند مجددا لکه های آب تولید خواهد کرد که برای از بین بردن آن ها باید وقت زیادی صرف کنید.

از محلول های اسیدی و قوی استفاده نکنید

از محلول های اسیدی و قوی استفاده نکنید
از محلول های اسیدی و قوی استفاده نکنید

هیچ گاه استفاده از محلول های صنعتی که به شدت اسیدی یا بازی هستند صحیح نمی باشد چرا که این محلول ها باعث خورده شدن سرامیک خواهند شد و به وان آسیب های جبران ناپذیر وارد می کنند.

 اگر می خواهید سرامیک وان زنگ نزند از نشتی شیر آب جلوگیری کنید

اگر می خواهید سرامیک وان زنگ نزند از نشتی شیر آب جلوگیری کنید
اگر می خواهید سرامیک وان زنگ نزند از نشتی شیر آب جلوگیری کنید

لکه های زنگ زده یا لکه های آهکی و سخت از تجمع بیش از حد آب به وجود می آیند. هنگامی که طولانی مدت آب چکه کند قطعا باعث زنگ زدگی می شود بنابراین بهترین راه برای جلوگیری از زنگ زدگی جلوگیری از نشتی اب ناشی از شیر آب می باشد.

دیدگاه خودتان را برای ما بنویسید

لطفا نظر خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید