راهنمای تمیز کردن هود آشپزخانه

0
1543
راهنمای تمیز کردن هود آشپزخانه

در مورد اینکه چرا باید هود آشپزخانه داشته باشیم و مزایای هود آشپزخانه در مقاله «راهنمای خرید هود آشپزخانه» به صورت مفصل توضیح دادیم در صورت نیاز می توانید روی لینک راهنمای خرید هود آشپزخانه کلیک کنید. ما در این مقاله سعی می کنیم در مورد چگونگی تمیز کردن هود آشپزخانه اطلاعات مفیدی به شما بدهیم پس با ما همراه باشید.

تمیز کردن قسمت های بیرونی هود آشپزخانه

برای شستشوی و تمیز کردن هود آشپزخانه از قسمت بیرونی شروع می کنیم. برای این کار شما می توانید از انواع پاک کننده های آماده و یا ترکیبی استفاده کنید.

تمیز کردن رویه و شیشه هود آشپزخانه با پاک کننده
تمیز کردن رویه و شیشه هود آشپزخانه با پاک کننده

تمیز کردن رویه هود آشپزخانه با پاک کننده ها

برای تمیز کردن هودهایی که رویه شیشه ای دارند می توانید از انواع تمیز کننده یا ترکیب آب و صابون استفاده کنید ولی اگر رویه هود شما از جنس آهنی ضد زنگ باشد باید حتما از آب داغ و صابون برای تمیز کردن چربی هایی که روی هود می ماند استفاده کنید.

باز کردن فیلتر آلومینیومی هود
باز کردن فیلتر آلومینیومی هود

تمیز کردن رویه هود کار زیاد سختی نیست برای همین با یکبار شستشو با ماده شوینده می توانید با دستمال نرم خشک کنید و می بینید که رویه هود شما کاملا تمیز شده است و نیازی به پاک کننده های قوی نیست.

تمیز کردن قسمت های داخلی هود آشپزخانه

تمیز کردن قسمت های داخلی هود آشپزخانه
تمیز کردن قسمت های داخلی هود آشپزخانه

قبل از شروع کار داخل هود را بررسی کنید اگر چربی زیادی جمع شده است بهترین است یک قابلمه نسبتا بزرگ را پر از آب کنید و روی اجاق گاز قرار دهید و اجازه بدید آب کاملا جوش بیاد و به مدت یک ساعت در حالت جوش باشد تا بخار حاصل از آب به تمام قسمت های داخلی هود برود.

استفاده از آب گرم برای چربی زدایی هود
استفاده از آب گرم برای چربی زدایی قسمت های داخلی هود

بخار آب باعث می شود که چربی زدایی به راحتی انجام شود پس هر چقدر که کثیفی هود و چربی زیاد تر باشد به بخار آب زیادی لازم دارید.

شما می توانید مطابق شکل زیر با استفاده از اسپری های پاک کننده داخل هود را کاملا با مواد پاک کننده پوشش دهید و سپس با استفاده از یک دستمال به راحتی چربی ها را از هود جدا کنید.

در نظر داشته باشید که قبل استفاده از از هر نوع اسپری پاک کننده قوی حتما از سازگار بودن مواد آن با هود آشپزخانه خود اطمینان داشته باشید.

و در آخر پس از اینکه با یک دستمال پاک کننده، چربی را از سطح تمیز کردید می توانید با یک حوله تمیز و نرم داخل هود را کاملا خشک و تمیز کنید.

تمیز کردن دوره ای هود آشپزخانه

اگر می خواهید تمیز کردن هود برای شما آسان و راحت باشد به شما پیشنهاد می کنیم هر ماه یکبار هود آشپزخانه را تمیز کنید.

شستشوی فیلتر آلومینیومی هود

یکی از قطعات مهم هود آشپزخانه فیلتر هود می باشد که اگر فیلتر به خوبی تمیز نشود در مکش هود تاثیر زیادی دارد برای همین در این بخش سعی می کنیم روش شستشوی فیلتر آلومینیومی هود را به شما آموزش دهیم.

باز کردن فیلتر آلومینیومی هود
باز کردن فیلتر آلومینیومی هود

برای شروع باید فیلتر را از هود جدا کنیم، فیلتر هود در قسمت مکش هود قرار داد که اکثرا یا با پیچ و یا یک بست کشویی به هود وصل می باشد.

لازم به ذکر هست اگر جنس فیلترتان زغالی است، تحت هیچ شرایطی آن را تمیز نکنید. تنها باید آن را به سطل آشغال بیندازید و با تجهیزاتی جدید آن را جایگزین کنید. البته لازم به ذکر است که بعضی از انواع هودها، هوای کثیف آشپزخانه را می گیرند و پس از تصفیه، هوای پاک را به محیط بر می گردانند. اگر هود شما این گونه کار می کند، نیازی به تعویض فیلتر های زغالی آن ندارید.

برای تمیز کردن فیلتر های آهنی و آلومینیومی هم باید سینک ظرفشویی را از آب گرم پر کنید. مقداری به آن تمیز کننده قوی یا ضعیف، بسته به میزان کثیفی ها، اضافه کنید. فیلترها را بین 10 تا 30 دقیقه در این ترکیب بگذارید. سپس آن را در آب تکان دهید، تا جرم های آن جدا شود. در این قسمت می توانید از برس هایی برای راحت تر کردن کار شست و شو استفاده کنید. پس از آنکه فیلتر ها کاملا خشک شدند، به سر جایشان بر گردانید.

شستسشوی فیلتر آلومینیونی با استفاده از فرچه و مواد شوینده
شستسشوی فیلتر آلومینیونی با استفاده از فرچه و مواد شوینده

ممکن است با بررسی دقیق هود منزلتان، متوجه قدیمی بودن آن شوید. حتی ممکن است دلتان هوس یک هود تازه کرده باشد و نتوانید از پس کثیفی های آن بر بیایید. در این صورت می توانید سری به سایت اسنپ کالا بزنید و انواع هودها با برندها و کارایی های مختلف را ببینید. در سایت اسنپ کالا همه چیز برای یک  خرید درست و مقرون به صرفه هود آشپزخانه آماده شده است.

خشک کردن فیلتر آلومینیومی هود با دستمال
خشک کردن فیلتر آلومینیومی هود با دستمال

قویترین پاک کننده چربی هود

هودها همواره نیاز به تمیز کردن دارند و با توجه به ارتباط مستقیم با غذاها احتمال چرب شدن آنها بسیار زیاد است. روش هایی که تا اینجا بررسی کردیم، همگی با مواد غیر طبیعی بودند. برای پاک کردن چربی های هود آشپزخانه، مواد طبیعی بهترین و قویترین انتخاب های هستند که در ادامه آن ها را بررسی می کنیم.

پاک کردن چربی هود با جوش شیرین

برای آنکه از جوی شیرین برای از بین بردن چربی ها استفاده کنید، دو انتخاب پیش رویتان است و هم می توانید از آن به صورت محلول و هم به صورت خمیر بهره ببرید. مقداری جوش شیرین را با آب قاطی کنید و آن را در اسپری بریزید. محلول را مستقیما به هود بزنید و با استفاده از یک اسفنج نرم اقدام به تمیز کردن آن بکنید. به طور مشابه این کار برای خمیر جوش شیرین هم می توانید به کار بگیرید.

تمیز کردن هود آشپزخانه با سرکه

خوب است بدانید، سرکه یکی از قوی ترین انتخاباتی که می توانید برای از بین بردن چربی هود از آن استفاده کنید. آب و سرکه را با اندازه های مساوی با هم ترکیب کنید و روی هودتان اسپری کنید. اجازه دهید این محلول مدت زمان کوتاهی بر روی هود باقی بماند. این کار سبب می شود تا چربی ها را در خود حل کند. در ادامه از یک دستمال مرطوب برای از بین بردن کثیفی های سطحی و گرد و غبار های هود استفاده کنید. در نهایت هم توسط یک دستمال میکروفایبر، تمام چربی ها و کثیفی های هود را از بین ببرید. از آن چیزی که می بینید، متعجب خواهید شد. هود آشپزخانه تان برق می زند و مانند روز اولش شده است.

کلام آخر

به عنوان کلام آخر باید بگوییم بهترین روش تمیز کردن هود آشپزخانه نظافت کردن آن به صورت مستمر است؛ در غیر این صورت کمی کارتان سخت خواهد شد. سپاس که تا انتها اسنپ کالا رو همراهی کردین.

دیدگاه خودتان را برای ما بنویسید

لطفا نظر خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید