دفع بوی بد سینک

0
1463
دفع بوی بد سینک

آموزش دفع بوی بد از سینک ظرفشویی و کاسه روشویی

گاهی اوقات در آشپزخانه شاهد بوی بد فاضلاب از سینک هستیم و گاهی نیز این اتفاق در سرویس بهداشتی رخ می دهد که مربوط یه کاسه روشویی می باشد. حال به نظر شما بهتر است بوی بد ناشی از سینک را رفع کرد یا از به وجود آمدن چنین اتفاقی جلوگیری کرد؟ قطعا جلوگیری از این اتفاق بهتر است همان طور که می گویند پیشگیری بهتر از درمان است.

برای جلوگیری از ایجاد بوی بد در سینک ظرفشویی ابتدا باید پس از هر بار استفاده از سینک آن را کاملا با مواد شوینده ای مثل مایع ظرفشویی تمیز بشویید. علاوه بر آن هیچ گاه اجازه ندهید که غذاهای دور ریختنی به لوله فاضلاب سینک راه پیدا کنند. چرا که در قسمت هایی از لوله تجمع پیدا کرده و علاوه بر مسدود شدن لوله فاضلاب باعث ایجاد بوی بد می شود. این بوی بد ناشی از تجمع باکتری هایی است که به وجود آمده اند.

استفاده از مرکبات برای رفع بوی بد سینک ظرفشویی

استفاده از پوست مرکبات برای دفع کردن بوی بد سینک ظرفشویی

حتی به دور از دفع بوی سینک ظرفشویی یا کاسه روشویی می توان گفت بویی که لیمو، پرتقال و گریپ فروت دارند بسیار خوشایند است. به همین دلیل می توانید از چنین میوه هایی استفاده کرده و لذت ببرید و در انتها نیز از آن ها برای از بین بردن بوی بد استفاده کنید. می توانید یک تکه از پوست مرکبات را درون سینک ظرفشویی قرار داده و برروی آن آب سرد بریزید بعضا می توانید پوست مرکبات را جوشانده و آب حاصل را  پس از سرد شدن درون لوله فاضلاب بریزید. عطری که از اسید سیتریک موجود در  پوست مرکبات متساعد می شود باعث خوش بو شدن سینک می شود.

استفاده از یخ و نمک

گاهی اوقات در فصل تابستان شاهد بوی بد از فاضلاب هستیم به صورتی که با هر چیزی این بو از بین نمی رود. اما راه حلی برای این مشکل وجود دارد و آن استفاده از تکه های یخ به همراه مقداری نمک است‌ . هر وقت متوجه بوی بدی از سینک شدید ابتدا چند تکه یخ درون سینک ریخته و به آن یک قاشق غذاخوری نمک معادل ۱۵ گرم اضافه کند و سپس شیر آب سرد را باز کرده و اجازه دهید وارد سینک شود. از هر نوع نمکی در این روش می توانید استفاده کنید. نمک سفره نیز دقیقا به خوبی نمک دریایی عمل می کند و بو را از بین می برد.

4

استفاده از تکه های یخ با لیموی منجمد شده

در قسمت های قبلی از مزیت استفاده از یخ و مرکبات صحبت کردیم. حالا  بهتر است بدانید استفاده از تکه های یخ در کنار پوست مرکبات معجزه گر است. یک لیمو را به چند قسمت تقسیم کرده و درون قالب های یخ قرار دهید و آب روی آن بریزید‌. در فریزر قرار دهید تا یخ بزند و پس از آن از کریستال های یخ و لیمو استفاده کنید.

 این کریستال ها را درون سینک بریزید و به آن سرکه سفید اضافه کنید. سرکه سفید بو را از بین می برد و لیمو عطر خوشایندی درون محیط جایگزین می کند و یخ تمامی ضایعات فاضلاب را دفع می کند. توجه داشته باشید که بر روی این ترکیب فقط باید آب سرد بریزید چرا که آب گرم به خودی خود باعث می شود بوی بد تشدید شود.

5

استفاده از سرکه سفید

در قسمت قبلی گفته شد که می توانید از سرکه سفید برای از بین بردن بوی بد سینک استفاده کنید. بله درست است شما می توانید 2 فنجان سرکه سفید را درون لوله فاضلاب سینک بریزید و پس از ان مقداری آب سرد را  باز کنید. سرکه سفید باکتری ها و اثر ان ها را از بین می برد بدین ترتیب بوی بد از بین خواهد رفت و آب سرد نیز سرکه سفید و بوی تند سرکه را خنثی می کند.

تغییر در سیستم لوله کشی جزئی فاضلاب

اگر لوله کشی فاضلاب سینک به شکل مستقیم به فاضلاب اصلی متصل باشد بدین ترتیب بوی بد سینک یا روشویی به آسانی و با استفاده از این مواد از بین نخواهد رفت. به همین دلیل بهترین کار این است که تغییراتی در لوله فاضلاب رو کار بدهیم. لوله خروجی که به فاضلاب متصل است معمولا به شکل مستقیم وارد لوله فاضلاب اصلی شده می بایستی آرنج آن را شل کرده و به شکل U در آورید و سپس وارد لوله فاضلاب اصلی کنید. در این صورت بوی بد فاضلاب اصلی کمتر به سینک شما می رسد.

استفاده از محلول سفید کننده

در بیشتر مواقع استفاده از محلول های سفید کننده راه حل بسیار مناسبی برای رفع بوی بد سینک یا روشویی می باشد. زیر سینک را بگیرید و پیچ لوله را شل کنید و یک سطل در زیر خروجی قرار دهید سپس آب داغ را باز کنید تا تمامی زباله های درون لوله خارج شوند. حال برای محکم کاری مقداری سفید کننده داخل لوله بریزید و آب داغ را مجددا باز کنید تا بوی بد ناشی از تجمع زباله ها از بین بروند. توجه داشته باشید که پودر سفید کننده یا محلول سفید کننده به مدت نیم تا یک ساعت بهتر است درون لوله باقی بماند و سپس با اب شست وشو داده شود. هم چنین شست وشو باید حسابی انجام شود چرا که اگر محلول سفید کننده باقی بماند باعث آسیب رساندن به لوله فاضلاب می شود.

تمیز کردن سینک خصوصا قسمت فلنج

معمولا یک سوراخ دایره ای در تمایی روشویی ها وجود دارد که در بیشتر مواقع در این قسمت چربی و زباله های مختلف جمع مس شود برای ان که روشویی بوی بد ندهد می بایستی این قسمت را هر  هفته به طور کامل تمیز کنید تا تجمع زباله ها باعث ایجاد بوی بد نشوند.

تمیز کردن لوله سینک با جوش شیرین و سرکه

بوی بد ناشی از سینک در بیشتر مواقع با جوش شیرین و سرکه سفید از بین می رود‌ ابتدا جوش شیرین داخل سینک بریزید سپس به آن سرکه سفید اضافه کنید. این محلول تمامی زباله ها و چربی های زائدی که در لوله فاضلاب سینک تجمع پیدا کرده اند را حل کرده و از بین می برد بدین ترتیب بوی بد سینک به راحتی از بین می رود.

استفاده از گیاهانی که به خوشبو بودن محیط آشپزخانه کمک می کنند

معمولا بهتر است همیشه از گیاهانی که بوی فراوان دارند در محیط آشپزخانه استفاده کنید. استفاده از گیاهانی مثل رزماری، نعناع ، لیمو، اکالیپتوس باعث می شود که شما هیچ گاه بوی بد سینک را احساس نکنید و آشپزخانه شما همیشه محیطی خوش بو داشته باشد.

چربی های غذا را در فاضلاب دفع نکنید

یکی از نکاتی که می تواند به پیشگیری از بوی بد سینک کمک کند این است که شما هنگام شستن ظرف ها هیچ‌ گاه اجازه ندهید زباله ها با فاضلاب راه پیدا کنند هم چنین هیچ گاه نباید چربی اضافی غذا ها را درون سینک بریزید چرا که چربی مواد زاید را به سمت خود کشانده و با تجمع باکتری بوی بد ایجاد می کند. چربی های زائد غذا را درون ظرف های یک بار مصرف درب دار بریزید و درون سطل زباله قرار دهید.

تمیز کردن مداوم و از بین بردن انسداد

یکی از عوامل مهم تمیز کردن کامل سینک از هر گونه باکتری به صورت هفتگی است که می بایستی از جوش شیرین، سرکه و مایع سفید کننده استفاده کنید. این کار باعث می شود هیچ گاه سینک بوی بد نگیرد. از طرفی بهتر است هر چند وقت یک بار از یک چراغ قوه برای مشاهده انسداد لوله فاضلاب سینک استفاده کنید و اگر لوله مسدود بود انسداد آن را بر طرف کنید. رفع انسداد تنها با باز کردن لوله امکان پذیر است و در بیشتر مواقع استفاده از محلول های مختلف پاسخ گو نیست.

دیدگاه خودتان را برای ما بنویسید

لطفا نظر خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید